لغت نامه دوربین مداربسته

لغت نامه دوربین مداربسته

بسیاری از مواقع کلمات و اصطلاحاتی به کار میرود که کاربر سیستم های نظارتی (دوربین مداربسته) و سیستم حفاظتی (دزدگیر) با آن کلمات نا آشنا هستند حال قصد داریم در این مقاله به توضیح و تشریح این کلمات بپردازیم.

 • منبع تغذیه (power supply) هر دستگاه الکترونیکی برای روشن شدن و روشن ماندن نیاز به تامین جریان برق مصرفی دارد از آن جا که معمولا دوربین مدرابسته و یا دستگاه پردازش تصویر (DVR) ولتاژ 12 ولت نیاز دارند به همین دلیل باید دستگاهی برق 220 ولت را به 12 ولت تبدیل کند و با فیش تغذیه به سیستم متصل کند.این دستگاه منبع تغذیه(پاور) نامیده میشود سیستم های مختلف بنا بر توان مورد نیاز خود از منبع تغذیه هایی با جریان های متفاوتی استفاده میکنند.

Image result for ‫منبع تغذیه ده امپر‬‎

منبع تغذیه 10A

Image result for POWER SUPPLY CCTV

منبع تغذیه2A
 Image result for ‫فیش تغذیه‬‎فیش تغذیه

Image result for ‫فیش تغذیه‬‎

فیش تغذیه

Image result for ‫دستگاه DVR‬‎

 • انواع دوربین مداربستهCCTV CAMERA دوربین مداربسته به طور کلی از لحاظ شکل ظاهری و بدنه به دو دسته ی اصلی تقسیم میشود: دوربین دام (DOM) – دوربین بولت (BULLET) در صورتی که لنز چیپست و متعلقات داخلی این دوربین ها یکسان باشد تصاویر آن ها تفاوتی با هم ندارد و در کل بنا بر استفاده در محیط نصب شده دوربین بولت و یا دام انتخاب میشود.

 

 

جعبه ده در ده 

جعبه ده در کنار و یا زیر دوربین مداربسته قرار میگیرد جنس این جعبه ها معمولا از ABS میباشد و منبع تغذیه – سوییچ و یا قطعات دیگر در آن قرار میگیرد.

جعبه ده در ده

 • دوربین مداربسته اسپید دام دوربین مداربسته گردان را با نام های متفاوتی میشناسند یعضی از این نامها عبارتند از PTZ، Speed Dome، Fast Dome و … این دوربین ها دارای قابلیت گردش و آزادی مفصل درجه در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین های معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند. معمولا در مورد کاربرد دوربین های دام اشتباهات صورت می گیرد. این نوع دوربین مداربسته برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند. کاربرد اصلی دوربین مداربسته اسپید دام نظارت محیط های وسیع مانند: سوله ها ورزشگاه ها و معابر عمومی است. برای استفاده از این نوع دوربین مداربسته به یک اپراتور نیاز است و در صورتی که اپراتور برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین مداربسته حضور نداشته باشد دوربین مداربسته اسپید دام تنها نقش یک دوربین عادی را بازی خواهد کرد. دوربین های گردان با توجه به دارا بودن قابلیت زوم مکانیکی میتوانند زاویه دیدی قابل تنظیم داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنز متغییر نصب شده بر روی دوربین مداربسته باید به دفترچه راهنمای دوربین مراجعه کرد. مهم ترین جزء دوربین مداربسته اسپید دام در  ارائه تصویر نهایی چیپست مرکزی این دوربین مداربسته میباشد. دوربین اسپید دام به صورت کلی به اشکال مختلفی ساخته شده اند. دیگر قابلیت دوربین مداربسته اسپید دام برنامه پذیری پایه گردون آن ها میباشد به این صورت که در زمان های مشخص نقطه از قبل مشخص شده را تصویر برداری کند(بعضی از دوربین های اسپید دام قابلیت پلاک خوانی را نیز دارند)

Image result for ‫دوربین اسپید دام‬‎

انواع دوربین مداربسته اسپید دام

 

انواع روش های انتقال دیتا

فیش دوربین
 • فیش BNC(بی ان سی ) کانکتور یا فیش BNC به منظور انتقال تصویر توسط سیگنالهای آنالوگ و دیجیتال از طریق کواکسیال استفاده میشود. BNC مخفف واژه Bayonet Neill–Concelman میباشد انواع مختلف کابل کواکسیال از جمله RG58 ، RG59 ،RG62 ،RG6 ،RG11 تا RG179 و RG316 میباشد.

 

 

فیش BNC پیچی
 • فیش BNC انواع گوناگون دارد که از جمله پر استفاده ترین آن ها میتوان به فیش BNC پیچی، فیش BNC پرسی و فیش BNC فنری اشاره کرد. جهت اتصال فیش BNC پرسی به کابل کواکسیال ابزار پرس فیش BNC  اچار BNC مورد نیاز خواهد بود در صورتی که برای فیش BNC پیچی نیاز به ابزار خاصی نمیباشد. اما تاکید میشود که حتما نقطه اتصال کابل به فیش را لحیم اندود کرد.

 

Image result for ‫بی ان سی پرسی‬‎

BNC پرسی

اچار BNC

 

 

Image result for ‫UPS دوربین مداربسته‬‎

دستگاه UPS
 • برد صدا (AUDIO MONITORING) معمولا دستگاه های DVR دارای ورودی صدا نیز میباشند برد صدا مکمل بسیار خوبی برای دوربین مداربسته و کامل کردن سیستم های نظارتی اماکن میباشد. با استفاد از برد صدا میتوان همراه با تصویر صوت را نیز ضبط و و در پهنای باند اینترنت انتقال داد و با مستقیم له وسیله ی دستگاه DVR شنید.

 

Image result for ‫برد صدا‬‎برد صدای عادی

 

Image result for ‫برد صدای گلفی‬‎

برد صدای گلفی

 

 • دید در شب(IR) یکی از قابلیت های بسیار مهم برای کاربران دوربین های مداربسته قابلیت دید در شب دوربین مداربسته میباشد. کاربران این انتظار را از دوربین مداربسته و سیستم نظارت تصویری خود دارند که در صورتی که محیط پیرامونی دوربین مداربسته تاریک شود در آن زمان هم دوربین مداربسته مورد استفاده تصویر قابل قبولی را به نمایش بدهد.

Image result for ‫دید در شب دوربین مداربسته‬‎

دید در شب دوربین مداربسته

برای رسیدن به این هدف چند روش اصلی وجود دارد: استفاده از پروژکتور های بزرگ که محوطه را روشن میکنند( البته میتوان این پروژکتور ها را به سنسور های حرکتی نیز مجهز کرد که فقط در صورت تحریک شدن توسط حرکت روشن میشوند) روش دیگر برای ارائه تصویر مناسب استفاده از دوربین های مداربسته مجهز به پروژکتور مادون قرمز میباشد. این نوع دوربین مداربسته مجهز به سنسور تشخیص نور میباشد که در صورتی که محیط نور کافی نداشته باشد پروژکتور مادون قرمز فعال شده و دوربین نور مورد نیاز خود را از این پروژکتور تامین میکند (مدل های متنوعی وجود دارد دوربین مداربسته ای که مجهز به IR Cut Filter که نور های زائد تصویر را حذف کرده و تصویر قابل قبول تری را ارائه میدهد و یا دوربین مداربسته ای که مجهز به smart IR است که در موارد خاص از دوربین مداربسته مجهز به این تکنولوژی استفاده میشود)

Related image

پروژکتورIRو سنسور نور

 

 • دوربین مداربسته مخفی (سوزنی- نامحسوس) مراجعین بسیاری به دلایل متنوعی خواهان دوربین مداربسته ای هستند که دوربین مداربسته نصب شده در آن مکان مورد نظر از دید حاضران در آن محیط پنهان باشد و این سوال را میپرسند که آِیا دستگاهی که در فیلم های سینمایی  اکشن  جاسوسی استفاده نشان میدهند وجود دارد؟؟!؟!! حال به بررسی این نوع از دوربین مداربسته میپردازیم.

 

Related image

 

دوربین مداربسته مخفی

پاسخ این سوال هم بلی و هم خیر است. در واقعیت دوربین مداربسته ای وجود دارد و به فروش میرسد که قابلیت تشخیص وجود آن دوربین مداربسته  در محیط عملا غیر ممکن است این دروبین مداربسته در مدل های باسیم بی سیم و یا با باطری و بی باطری در بازار موجود است استفاده از دوربین مداربسته مخفی بازدارندگی ایجاد نمیکند و  به غیر از موارد خاص امنیتی که هدف جمع اوری مدارک خاص است توصیه نمیشود.

 

Image result for ‫دوربین مداربسته سوزنی‬‎دوربین مداربسته مخفی بی سیم
مصوبه قانونی استفاده از دوربین مداربسته مخفی نصب دوربین مداربسته مخفی به هر نحو (در محیطهای مشاع یا خصوصی) نیازمند مجوز است. در صورت شکایت به واسطه نصب دوربین مخفی حتی در منزل شخصی فرد این موضوع می تواند به پرداخت جریمه سنگین یا تعقیب قضایی و شش ماه زندان منجر شود.

Image result for ‫دوربین مداربسته مخفی‬‎

دوربین مدرابسته بند انگشتی
میتوان برای دریافت مجوز جهت نصب دوربین مداربسته مخفی پس از ارائه شکایت به واسطه تخریب، تهدید یا خطرات امنیتی و با مطرح کردن ضرورت نصب دوربین مداربسته مخفی به نیروی انتظامی یا مراجع قضایی مراجعه کرده و در رابطه با دریافت مجوز نصب دوربین مداربسته در محل اقدام نمود.
 • دوربین مداربسته پاناروما (fish eye یا ۳۶۰ درجه) 
  اصطلاح چشم ماهی معادل فارسی شده اصطلاح Fisheye است. حدس زدن رابطه این دوربین ها و چشم ماهی کار سختی نیست. دوربین های چشم ماهی معمولا یک دوربین مداربسته با کیفیت قابل قبول هستند که به لنز چشم ماهی مجهز شده و قابلیت دریافت تصاویر در تمامی زوایا را دارد.
 Image result for ‫فیش ای‬‎
تصویر دوربین مداربسته FISH EYE
دوربین های چشم ماهی کابردهای گسترده ای دارند. این دوربین ها می توانند در محیطهای وسیع تصویری بسیار مناسب در تمامی جهات ایجاد کنند. این قابلیت می تواند لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین برای پوشش دادن یک محیط را از بین ببرد.
http://cctvcompany.ir/wp-content/uploads/2016812123941987-300x248.jpg
دوربین مداربسته FISH EYE
استفاده از این دوربین ها در محیطهایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب است.

استفاده از دوربین های چشم ماهی بسیار مرغون به صرفه و مفید است اما محدودیت هایی نیز در نصب این دوربین ها وجود دارد.
کم بودن یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع سقف با توجه به نوع دید لنز دوربین های چشم ماهی معمولا این دوربین ها در ارتفاع بین 3 تا 6 متر بهترین تصویر را برای شما ایجاد میکنند. در صورت کم بودن یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع شما تصویر مناسبی از محل نخواهید داشت. هم سطح نبودن سقف: سقف محل نصب دوربین باید تا جای ممکن هم سطح باشد. هم سطح نبودن سقف باعث خواهد شد شما بخش زیادی از زاویه دید دوربین خود را از دست دهید.

Related image

fish eye VS PTZ CCTV

 

برای گرفتن بهترین زاویه دید از دوربین مداربسته چشم ماهی باید حتما انها را در ارتفاع مناسبی نصب نمود. نصب این دوربین مداربسته در ارتفاع کمتر از 3 متر بر روی سقف توصیه نمیشود.

 

 • دوربین فیش ای (پاناروما) اما در حال حاضر لنز های جدیدی در بازار عرضه شده اند که قابلیت پاناروما دارد و نقاط ضعف دوربین های fish eye را بر طرف کرده است. این گونه ازدوربین های fish eye سوزنی(سوراخ کلیدی)  را الزاما بر روی سقف نصب نمیشود این دوربین مداربسته پایه ی دیواری دارند و همانند دوربین مداربسته عادی نصب میشود با این تفاوت که زاویه دید بسیار گسترده ای دارند.

 

Image result for ‫دوربین فیش ای‬‎fish eye VS 3.6 lenz

 

 • wi-fi NVR CCTV KIT   دوربین مداربسته ی فیش ای در بازار وجود دارد که میتواند به صورت مجزا کار کند این دوربین ها که جزو رسته ی دوربین های پلاگ اند پلی میباشد نیازی به دستگاه DVR ندارد و داخل خود دوربین مداربسته اسلت حافظه ی میکرو اس دی وجود دارد. این دوربین مداربسته به وایفای وصل شده و نیازی به کابل لن نیز ندارند و میتواند با اپلیکیشن اختصاصی آن را کنترل کرد.

 

در کل این نوع دوربین مداربسته تصویری همانند دوربین مداربسته فیش ای موجود در بازار دارند با این تفاوت که به دستگاه پردازش تصویر نیازی ندارند این دوربین مداربسته انتخابی بسیار مناسب برای مکان هایی است که نیاز به قابلیت اطمینان بالایی ندارند و نصب یک عدد دوربین برای آن محیط کفایت میکند و یا میتواند مکمل خوبی برای یک سیستم نظارتی حرفه ای باشد.

Image result for FISH EYE CCTV

 

 

 

 

 

 

 • هارد دستگاه DVR

دستگاه پردازش تصویر نیاز به فضای ذخیره ای  برای ذخیره سازی تصاویری که دوربین مداربسته مشاهده مینماید دارد. ظرفیت هارد دیسک مورد نیاز دستگاه پردازش تصویر بنا بر تعداد دوربین ها نوع دوربین ها کیفیت آن ها و نوع فایل ذخیره سازی دستگاه مورد نظر و مقدار زمان ذخیره سازی (روز های مورد نیاز برای تصاویر دوربین مداربسته) انتخاب میشود در مقاله ای به صورت تفضیلی به بررسی هارد های مخصوص دستگاه پردازش تصویر پرداخته ایم.

 

 

 • دستگاه DVR GEM

این دستگاه به غیر از خروجی های  HDMI و VGA خروجی دیگری نیز دارد که قابلیتVIDIO OUT را به دستگاه میدهد به این ترتیب دستگاه این قابلیت را دارد که به تلوزیون های قدیمی نیز متصل شود ضمن این که قابلیت را دارد که به دستگاه DVR  دیگری نیز متصل شود.

4 Channel DVR with 960H Recording

 • دوربین مداربسته بی سیم

برای انتقال تصویر دوربین مداربسته میتوان از اتصالات بی سیم و با سیم استفاده کرد (در مقاله ای به صورت جداگانه به بررسی دوربین مداربسته بیسیم پرداخته ایم)Image result for ‫دوربین بی سیم‬‎

 • دوربین مدرابسته پلاک خوان

بسیاری از افراد خواهان دوربین مداربسه ای هستند که بتواند پلاک خودرو های عبوری را مشخص کند( در مقاله ای به صورت جداگانه به بررسی این دوربین ها پرداخته ایم)

 

دوربین مداربسته پلاک خوان
 • تکنولوژی دوربین مداربسته یک راه حل خیلی ساده در مورد تشخیص نوع تکنولوژی دوربین مداربسته وجود دارد شناسایی نوع کابل دوربین مداربسته .

البته نوع چیپست مورد استفاده در دوربین مداربسته نیز بسیار مهم است.

 

انالوگ و IP

 

چپیپست دوربین مداربسته

 

 

هر دوربین مداربسته ای که از کابل کواکسیال استفاده میکند دوربین مداربسته انالوگ هست و هر دوربین مداربسته ای که از کابل لن استفاده میکند دوربین مداربسته IP

است.(در مقاله ای به مقایسه ی انواع دوربین های مداربسته IP, ANALOG  پرداخته ایم)

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSbVd1coNsBItq8HxisHSDXqL_pkkqSv7fEsYh5q7zTW6cfORP6

مقایسه انواع تکنولوژی های موجود دوربین مداربسته انالوگ

 

 سنسور های CMOS  و :CCD

سنسور های CCD که مخفف Charge Coupled Device می باشند.
و سنسور های CMOS که مخفف Complementary Metal Oxide Semiconductor .
در مورد تفاوت های الکترونیکی این دو سنسور، می توان گفت سنسور های CCD از فتودیودها تشکیل شده اند، در حالی که سنسورهای CMOS از نوعی از ترانزیستور به نام CMOS تشکیل شده اند. سنسور های CMOS بسیار کم مصرف تر از سنسور های CCD هستند سنسورهای CMOS نسبت به نویز حساسیت بیشتری دارند، ولی سنسورهای CCD کیفیت بالاتری در انتقال اطلاعات دارند. .
CCD از لحاظ عملکرد همانند چشم انسان می باشد. نور از طریق یک عدسی وارد دوربین مدار بسته و بر روی یک پرده مخصوص تصویر می‌شود. تراشهCCD  که مخفف (Charge Coupled Device) می باشد و تصاویر با استفاده از آن گرفته می‌شوند از تعداد زیادی سلول تشکیل شده که همگی با الگوی خاصی در یک تراشه مرتب شده‌اند و به عنوان پیکسل شناخته می‌شوند. زمانی که  CCD این اطلاعات را دریافت می‌کند، آن‌ها را به شکل سیگنال‌های دیجیتالی از طریق کابل‌هایی به سیستم دریافت‌کننده می‌فرستد.

قسمت پردازش دوربین های مداربسته شاید بعد یا حتی هم ردیف سنسور های مورد استفاده در این دستگاه ها از قطعات کلیدی و گران یک دوربین هستند و بر اساس برنامه نویسی های منحصر به فرد در آن ها ظرفیت های مشخص و محدودی دارند. مثلا اگر در دوربینی شما بخواهید از WDR  به صورت همزمان با HLCو یاDNR استفاده کنید.

سطح نوری روشن و یا سطح نوری ضعیف:

سطح نور کلی محیطی که شما تصمیم دارید در آنجا دوربین مداربسته را  نصب کنید نقش مهمی در انتخاب دوربین مدار بسته شما دارد. اگر سیستم نظارت تصویری شما در مناطق روشن و با نور خوب باشد، انتخاب دوربین مداربسته  شما بسیار گسترده می شود زیرا نور فراوان کار را برای هر دوربین مداربسته امنیتی که بخواهد تصویر واضح داشته باشد آسان می کند.

به عبارت دیگر، شرایط با نور خیلی کم نیاز به دقت و بررسی دارد،زیرا تمام دوربین های مدار بسته چنین کارایی ندارند. باید در جستجوی دوربین مداربسته ای با میزان حساسیت نور Lux 1 و یا پایین تر باشید که چنین دوربین مداربسته ای معمولا با برچسب دوربین مداربسته استار لایت شناخته می شود و یا در بین مشخصه های دوربین مداربسته ویژگی قابلیت در نور پایین ذکر شده باشد.

دوربین مداربسته دید در شب بیشترین حالت انعطاف پذیری را به شما می دهد، چرا که به شما این اجازه را میدهد که به طور مداوم فضا را ببینید و نظارت کنید حتی اگر سطوح نور به صورت مستمر تغییر کند و در نوسان باشد.

دوربین مداربسته استار لایت گزینه ی مناسبی است برای محیط هایی که نیاز به دید بالایی در شب دارند(منظور از استارلایت اصطالاحا به این معنی است که دوربین مداربسته مورد نظر حتی با نوری به اندازه ی نور ستارگان هم کار میکند و تصویر قابل قبولی را برداشت میکند)

WDR:

هنگام استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده مشکلی که پیش می آید، ضد نور شدن تصاویر است.
در این حالت هنگامی که زاویه دید دوربین رو به پنجره یا در ورودی باشد، تصویر سوژه تاریک و تصویر فضای بیرون بسیار روشن و نامشخص دیده می شود. این مشکل در تصاویر رستوران ها و فروشگاه ها که دارای پنجره های بزرگ هستند مشهودتر است.
در دنیای واقعی بازه نور طبیعی بین ۰.۰۰۱ لوکس نوری (تاریکی محض) تا ۱۰۰.۰۰۰ لوکس (هوای آفتابی)  می باشد، در مقابل بازه نور محیط داخل بین ۱۰ تا چند صد Lux بیشتر نیست.

wdr4

بعلت عدم تطابق در سرعت دریافت تصاویر نقاط پر نور و کم نور و اختلاف بین نور داخل و خارج در شاتر دوربین این مشکل بوجود می آید. برای رفع این مشکل تکنیک Wide Dynamic Range معرفی و ارائه گردید و به اختصار WDR نامیده شد.

در این تکنیک دوربین به دو سنسورCCD، یکی با سرعت بالا و دیگری با سرعت پایین مجهز شده است. بدین ترتیب دوربین با هر CCD یکبار تصویر را اسکن می کند.
بار اول با سرعت عادی و بار دوم با سرعت بالا. بار اول با CCD معمولی فضای داخل را اسکن می کند و بار دوم با CCD سرعت بالا فضای پر نور بیرون را و در نهایت پردازشگر تصویر نصب شده در دوربین مداربسته دو تصویر را با هم ترکیب (Superimposes)  می کند تا به یک تصویر مناسب که هم فضای داخل و هم فضای خارج را بطور واضح نمایش می دهد، دست یابد.

WDR

DWDR:

همانطور که در تعریف WDR یا Wide Dynamic Range گفتیم، برای دستیابی به تصویر واضح در نقاط با تضاد کنتراست بالا، از ۲ پردازنده در دوربین ها استفاده می شود. یک پردازنده تصویر روشن و پردازنده دوم تصویر قسمت های تیره را برداشت کرده و با تلفیق ان دو، تصویرِ باکیفیت و واضح بدست می آید. اما در DWDR، این امکان بصورت نرم افزاری ایجاد شده و خبری از سخت افزار متفاوت نیست.

تفاوت WDR , BLC

DNR:

به معنی کاهنده دیجیتال نویز می باشد. در صورت کم نور بودن نویز به صورت نقطه های کوچک در تصویر نشان داده می شوند که DNR  این از نویز ها می کاهد.

AGC :

اگر در تصویر میزان نور کم شود این مکانیزم سیگنال تصویری را به شکل الکترونیکی تقویت می نماید

BLC :

مکانیزمی است که در آن قسمت های پر نور در تصویر به صورت دیجیتال پوشانده می شوند تا از تاثیر آنها بر روی بقیه تصویر جلوگیری شود. این مکانیزم معمولا برای دوربین های پلاک خوان استفاده می شود.

IP66:

IP یا به عبارتی ingress protection استانداردی است که به معنی ضد نفوذ رطوبت و گرد و غبار می باشد. عدد سمت چپ نشانگر ضد نفوذ پذیری گرد و غبار و عدد سمت راست نشانگر ضد نفوذ پدیری آب است. که هر کدام از این نفوذ پذیری ها با اعداد مختلف طبق جدول زیر مشخص شده است.

IP Camera Grandstream Comparison Table

HLC:

اگر تصویر یک منبع نوری پر نور را دارا باشد تاثیر را به صورت کامل از بین خواهد برد تا در محیط های کم نور تصویر بهبود پیدا کند .

Corridor Mode :

می تواند تصویر را از حالت عرضی به حالت طولی چرخش دهد که به گرفتن تصویری در محیط های بلند کمک می نماید .

 EIS

موجب میشود لرزش ها در تصویر کم شود.

ICR :

به این مکانیزم IR Cut هم می گویند . به کمک این مکانیزم در طول روز تاثیر نور مادون قرمز (نامطلوب در روز) حذف خواهد شد.

Defog :

موجب می شود در تصویر تاثیرات مه و گرد غبار کم شود.

Onvif:

هر دوربین مداربسته شبکه برای ارسال و دریافت اطلاعات ازپروتکل ارتباطی مختص خود استفاده می کند. این پروتکل برای دوربین تحت شبکه مانند زبان برای انسان است. از این رو دوربین های با پروتکل متفاوت امکان برقراری ارتباط تحت یک نرم افزار را در شبکه نخواهد داشت و این موضوع باعث محدودیت های زیادی در دوربین های تحت شبکه خواهد شد. ONVIF در واقع یک انجمن جهانی برای ایجاد یک استاندارد عمومی در ساخت و ارتباط دوربین های مداربسته شبکه است. واژه Onvif مخفف Open Network Video Interface Forum (انجمن ارتباط باز ویدئویی شبکه) است. این انجمن با هدف ایجاد یک استاندارد جهان مشمول برای ارتباط دوربین های تحت شبکه بدون توجه به تولید کنندگان آن ساخته شده است. باید بدانید که در صورت نصب یک دوربین تحت شبکه بدون امکانات ONVIF امکان اضافه کردن یک دوربین با مارکی متفاوت در همان شبکه وجود نخواهد داشت. از این رو عملکرد و هدف این انجمن از اهمیت بالایی برخوردار است.

Image result for onvif

اثر الگوریتم های فشرده سازی تصویر چیست؟

برای فهمیدن دلیل افزایش نرخ فریم در ثانیه لازم است ابتدا مقدمه ای از الگوریتم های تصویری بیان شود.اصل اساسی فشرده سازی این است که باید هر آنچه اضافی است حذف شود تا اندازه فایل کوچکتر شود. هر نوع فشرده سازی در واقع مصالحه ای بین کیفیت تصویر و اندازه فایل است. پس از نصب دوربین ها باید نرخ فریم در ثانیه و کیفیت تصویر بر اساس نیاز شما تنظیم شود. نرخ فریم در ثانیه و کیفیت تصویر رابطه مستقیم با هم دارند, به این معنی که با کاهش نرخ فریم در ثانیه ممکن است نتوانید اتفاقات تصاویر را به خوبی دنبال کنید و شاید برخی لحظات مهم را از دست بدهید.
امروز مورد پسندترین انواع فشرده سازی تصویری jpeg ,mpeg است. اما جدیدترین تکنولوژی که در الگوریتم  h.264 استفاده می شود 30 درصد فضای کمتری از تکنولوژی mpeg4 اشغال می کند. تکنولوژی  mpeg4 نیز 80 درصد فضای کمتری نسبت به   mjpeg اشغال می کند. برخی اصول اساسی مانند حذف اضافات و حذف زوائد در همه این تکنولوژی ها بکار می رود. حذف اضافات آنچه در تصویر به چشم انسان می آید مانند تغییرات جزئی در رنگ و حذف زوائد آنچه در فریم ها تکراری است مانند اشیای ثابت را حذف می کنند.

H.264:

 H.264 یک روش فشرده سازی ویدئویی پیشرفته است. H.264 یکی از زیر شاخه های روش فشرده سازی MPG-4 است. در این روش فشرده سازی مقایسه قسمت های مشابه نه تنها در هر فریم بلکه در فریم های متوالی نیز صورت می گیرد.

FPS یا  frame per second :

Frame Rate Per Second

نشان دهنده تعداد فریم های یک تصویر در یک ثانیه است. هر چقدر نرخ فریم بیشتر باشد ظرفیت فیلم های ضبط شده در هارد بیشتر خواهد شد و انتقال اطلاعات به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد داشت.

Motion detection یا حسگر حرکت:

یکی از قابلیت هایی که باعث شده کاربران به سمت دوربین مداربسته تحت شبکه متمایل شوند ویژگی پردازش هوشمند است.
یکی از اثرات این پردازش هشومند Motion Detection میباشد این سرویس بررسی کننده نسبت به تغیر بسیار حساس است. تغییرات را می توان به دو صورت تفسیر کرد که متناسب با نیاز محیط قابل اجرا باشد: تغییر در محیط نسبت به شی و تغییر در شی نسبت به محیط.
به بیانی ساده تر حسگر دوربین و فعالیت سنسور را به چه تغییراتی فعال و حساس کنیم تا در هنگام رویداد یک اتفاق به کاربر اطلاع دهد. این تغییرات را می توان برای محافظت از محیط قرار داد که شی یا فردی. وارد محیط نشود (ورود به محیط ممنوعه) و یا در محیطی که رفت و آمد زیاد است مکان جسم یا شی تغییر نکند(موزه).
Motion detection یکی از اولین قابلیت های مبتنی بر پردازش تصویر است. در این مکانیزم پردازنده شما در هر لحظه یک فریم را با فریم های قبل و بعد آن مقایسه می کند و از طریق تشخیص میزان تغییرات در تصاویر متوالی حرکت را شناسایی می کند. این بدین معناست که اگر تغییر نور ناگهایی در تصویر داشته باشید نیز این تغییرات به عنوان حرکت شناسایی میشود.

زوم اوپتیکال و زوم دیجیتال:

http://www.nezarati.ir/wp-content/uploads/digital-zoom.jpg

کلمه زوم به معنی بزرگنمایی است و بزرگنمایی همان کاری است که لنز دوربین انجام می‌دهد. این کار توسط جابجا شدن عدسی‌های لنز و تغییر فاصله کانونی آن صورت می‌گیرد.دوربین های مداربسته دو نوع زوم مختلف دارند: زوم اپتیکال و زوم دیجیتال. زوم اپتیکال نظیر زومی است که در دوربین های استاندارد عکاسی وجود دارد و بوسیله تغییر در فاصله کانونی لنز ایجاد می شود.

اما زوم دیجیتال چیز دیگری است. زوم دیجیتال یک بزرگنمایی جعلی است و ربطی به فاصله کانونی لنز ندارد و بصورت نرم افزاری در دوربین انجام می شود.

زوم اپتیکال و زوم دیجیتال

 

هرچه دامنه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد، میزان بزرگنمایی لنز که معمولا با حرف x‌ نشان داده می‌شود بیشتر می‌شود. مثلا لنز یک دوربین دیجیتال با زوم اپتیکال x12 خیلی قوی‌تر از لنز دوربین دیگری است که زوم اپتیکال آن x6‌است.
تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در دوربین مدار بسته

در نصب دوربین مداربسته صنعتی که دارای لنز برای مشاهده تصاویر محیط مورد نظر از لنزهای متفاوت بنا به نیاز استفاده شده، که معمول ترین آن لنز ۳/۵-۸ و ۲/۸-۱۲ می باشد برای بزرگ نمایی بیشتر می توان از لنزهای ۵-۵۰ یا ۶-۶۰و… استفاده کرد. در واقع هرچه دامنه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد، میزان بزرگ نمایی لنز که معمولا با حرفX نشان داده می شود بیشتر خواهد بود. مثلا لنز یک دوربین مدار بسته دیجیتال با زوم اپتیکال ۱۲X خیلی قوی تر از لنز دوربین مدار بسته دیگری است که زوم اپتیکال آن ۴X است.اما زوم دیجیتال در دوربین های مدار بسته چیز دیگری است در واقع زوم دیجیتال یک بزرگ نمایی جعلی است و ارتباطی با فاصه کانونی لنز دوربین ندارد.

 

زوم اپتیکال و زوم دیجیتال

 

بنابراین وقتی از زوم دیجیتال در دوربین مداربسته استفاده می کنید. تصویر واقعا بزرگتر نمی شود بلکه فاصله کانونی لنز دوربین مدار بسته ثابت مانده و از روشی به نام جاگذاری (INTERPOLATION) استفاده می شود تا یک سری پیکسل های اضافی براساس پیکسل های موجود در تصویر اضافه شود. این پیکسل ها با تکنیک های پردازش تصویر و فناوری موجود در لنز و تراشه پردازشگر تصویر در دوربین مداربسته محاسبه و حدس زده می شود به این ترتیب تصویر دوربین مدار بسته به صورت مجازی بزرگتر می شود. استفاده از زوم دیجیتال تقریبا با بزرگ نمایی تصویر دوربین مدار بسته در نرم افزارهای ویرایش عکس، برابر است و گاهی اوقات نتیجه بزرگ کردن عکس توسط این نرم افزارها خیلی بهتر از زوم دیجیتال خواهد بود.

 

قاعدتا در صورتی که زوم اوپتیکال در منظره ای داشته باشید این قابلیت که بتوانید در پلی بک تصویر زوایای دیگر تصویر را ببینید وجود ندارد.

 

 

 

کارشناسان ما در زرین سیستم جهت مشاوره در طراحی نصب و خرید سیستم های حفاظتی نظارتی در خدمت شما هستنند

تماس با ما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *