مقایسه دوربین مداربسته IP و AHD

مقایسه دوربین مداربسته IP و AHD

 

اگه در چند سال گذشته قصد تجهیز سیستم نظارت تصویر و خرید دوربین مداربسته داشتید دو گزینه از لحاظ تکنولوژیکی برای انتخاب دوربین مداربسته در پیش روی شما بود.

  1. دوربین IP (این دوربین را گاها دوربین دیجیتال نیز میگفتند)
  2. دوربین انالوگ

یه قاعده ی کلی در این زمینه بود در صورتی که کیفیت بالای تصویر را نیاز داشتید و یا نیاز به تشخیص چهره و یا پلاک خوانی داشتید از دوربین IP استفاده میکردید.(البته با هر دوربین مداربسته ای حتی دوربین مداربسته 420 تی وی لاین نیز میتوان در هر فاصله ای پلاک و یا چهره را تشخیص داد و فقط و فقط به نوع لنز دوربین بستگی دارد)

analog vs megapixel 0

 

در کل اگر دوربین مداربسته ای با کیفیت تصویر بیش از هزار تی وی لاین (کم تر از یک مگاپیکسل) نیاز بود از دوربین مداربسته با تکنولوژی ای پی استفاده میشد(دوربین های IP از سال 2000 به بعد بسیار متداول شد قبل از آن فقط دوربین مداربسته آنالوگ در بازار وجود داشت)

 

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSbVd1coNsBItq8HxisHSDXqL_pkkqSv7fEsYh5q7zTW6cfORP6

 

اما در چند سال اخیر رسته های جدید از دوربین های مداربسته آنالوگ به بازار عرضه شده اند (از جمله AHD-HTCVI-HDTV)  که تصاویر چند مگاپیکسلی نمایش میدهند.در ابتدا کیفیت تصویر این دوربین های مداربسته در حد یک و سه دهم مگاپیکسل بود و رفته رفته به دو مگاپیکسل و دو چهاردهم مگاپیکسل و در حال حاضر به سه و چهار مگاپیکسل نیز رسیده است.

digital-vs-analog-zoom-in

 

این دوربین ها کیفیت تصویر بالایی دارند و ضعف کیفیت کم تصویر دوربین های مداربسته  انالوگ را بر طرف کرده اند و البته قیمت بسیار مناسبی نیز دارند.

 

 

در حال حاضر بیشترین تکنولوژی دوربین مداربسته انالوگ مورد استفاده در پروژه های نظارت تصویری دوربین های مداربسته AHD دوربین هایی با کیفیت تصویر قابل قبول قیمت مناسب و عمر بالا و که دارای قابلیت تطبیق پذیری بالا با انواع تکنولوژی های دیگر را دارد.

حال ما در این مقاله به مقایسه دوربین مداربسته IP و AHD میپردازیم.

 

مقایسه دوربین مداربسته IP و AHD

مقایسه دوربین مداربسته IP و AHD

 

 

قابلیت انتقال اطلاعات با استفاده از کابل

دوربین مداربسته AHD قابلیت انتقال تصاویر را تا 500 متر به وسیله ی  کابل RG59 دارد. اما حداکثر طول انتقال به وسیله ی کابل لن و دوربین مداربسته IP صد متر است و برای انتقال تصاویر به وسیله ی کابل در فواصل طولانی تر در  بستر کابلی باید هر صد متر از سوییچ و یا هاب استفاده نمود.

سهولت در نصب و خدمات دهی

از آن جایی که دوربین مداربسته IP تحت استاندارد های خاصی کار میکند و از لحاظ نرم افزاری هر دوربین مداربسته IP  یک رنج خاصی دارد در نتیجه خدمات پشتیبانی آن و قابلیت همگام کردن دوربین های مداربسته IP جدید با سیستم و کنسول جدید دشوار و گاها غیر ممکن است.

 

 

قیمت تمام شده پروژه

قیمت دوربین های مداربسته IP و تجهیزات آن بیش تر ار دوربین های مدرابسته AHD با رزولوشن یکسان است ضمن این که تجهیزاتی پیچیده تر و با تعداد بیشتر نیاز دارد.

Image result for ‫قیمت‬‎

 

رزولوشن تصویر بالاتر دوربین مداربسته IP

دوربین های مداربسته IP از لحاظ نظری از لحاظ تئوری کیفیت تصویر دوربین مداربسته IP محدودیتی ندارند.

یعنی دوربین های مداربسته IP  تا سی مگاپیکسل نیز تولید شده است.

Related image

 

اما نکته ی مهم این است که لزوم به بکارگیری  از دوربین های با کیفیت بیش از چهار مگاپیکسلی برای استفاده از پروژه ها  بسیار بسیار کم است و دوربین های IP با رزولوشن بالا مورد مصرف چندانی ندارند با این اوصاف که قیمت بسیار بالایی دارند.

البته دوربین مداربسته AHD تا کیفیت 5 مگاپیکسل نیز در بازار موجود است.

 

ساپورت POE توسط دوربین های IP

دوربین های مداربسته IP این قابلیت را دارند که بتوانند با استفاده از کابل لن همزمان برق مورد نیاز و اطلاعات را جا به جا کنند در صورتی که دوربین های AHD نیاز به کابل کواکسیال و برق مجزا دارد.

اما در حال حاضر کابل هایی معرفی شده است به نام کابل ترکیبی که همزمان برق و اطلاعات را منتقل میکنند و قیمتی بسیار ارزان تر از کابل لن دارند.

 

توانایی استفاده از سوییچ در دوربین های IP

سویئچ همانند جعبه ایست متشکل از چندین درگاه،سوئیچ ارتباطی مستقیم بین درگاه دستگاه مبدا با درگاه دستگاه مقصد برقرار شده و بسته‌ها مستقما فقط برای آن ارسال می‌شود و برای مدیریت کابل ها و انتقال دیتا استفاده میشود.

در پروژه هایی که دوربین های مداربسته به صورت سری نصب میشوند استفاده از سوییچ موجب پایین اوردن متراژ کابل کشی در قسمت هایی از آن ها میشود.

 

قابلیت ای پی دهی مستقل

هر دوربین مدرابسته ی IP  یک ای پی رنج و شماره گذاری مستقل دارد و میتواند مستقلا به یک دستگاه وصل شود و آن را در حجم اطلاعات داخلی کابل نمایش داد.

Image result for ‫ای پی‬‎

 

 

انتقال تصویر به صورت بیسیم در فواصل طولانی دوربین IP

در پروژه های نظارت تصویری که فواصل دوربین ها از دستگاه نظارت تصویر زیاد باشد میتوان با استفاده از رادیو اطلاعات و تصاویر را منتقل و ارسال نمود. دوربین های مداربسته IP به صورت تک به تک دسترسی راحت تر و اسان تری به سیستم انتقال رادیویی دارند.

 

 

 

 

 

Image result

IP vs AHD vs ANALOG

 

نتیجه گیری: در کل انتخاب تکنولوژی مناسب برای سیستم نظارتی متناسب با نیاز مشتری بر اساس بررسی نوع مکان و قابلیت های مورد نظر مشتری و البته بودجه مشتری بستگی مستقیم دارد. ما در زرین سیستم با بررسی کارشناسی نیاز های مشتری و با در نظر گرفتن خدمات مورد نیاز آن مکان سیستم مناسب را طراحی و اجرا میکنیم.

 

 

کارشناسان ما در زرین سیستم جهت مشاوره در طراحی نصب و خرید سیستم های حفاظتی نظارتی در خدمت شما هستند

تماس با ما

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *