لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته
https://www.cctvcamerapros.com/v/vspfiles/assets/images/cctv/cctv-lens-comparison.jpg
در لنز دوربین مداربسته بنابر شرایط مورد استفاده از آن ها از لنز های گوناگونی استفاده میکنند.
پر کاربرد ترین این لنز ها 2.8 میلی متری (96درجه) – 3.6 میلی متری (72 درجه) – 4میلی متری (65 درجه) میباشد.
بعد از دیدن تصاویر یک لنز با فاصله کانونی پایین متوجه خواهید شد. هرچه زاویه دید لنز بالاتر باشد تصویر شما گردتر خواهد شد و این کار امکان تشخیص جزئیات در تصویر را به طور جدی کاهش خواهد داد. در ضمن با افزایش زاویه دید دوربین عمق دید آن کاهش پیدا کرده و امکان دیدن جزئیات تصویر به شدت کم می شود.
 
لنز های وریفوکال

لنزهای VariFocal به لنز هایی گفته می شود که امکان تغییر زاویه دید دارند یعنی می توانند هم تله (نزدیک بین) و هم واید (عریض) بشوند.معمولا کنار توضیحات دوربین مقدار اندازه متغیر لنز را هم می نویسند.مثلا لنز وری فوکال12~ 2.8 یعنی بیشترین و کمترین زاویه دید دوربین به این مقدار می باشد. این لنز ها دارای فاصله کانونی متغیر می باشند یعنی محفظه قرار گیری لنز به صورتی است که قابل باز و بسته شدن است.این لنز ها دارای دو پیچ می باشند که یکی از پیچ ها فاصله را تنظیم می کند و پیچ دیگر فکوس یا شفافیت را تنظیم می کند.

 

لنز پاناروما (FISH EYE و یا چشم ماهی) : این لنز ها زاویه ی دید بسیار گسترده ای دارند.

Image result for FISH EYE CCTV

لنز فیش ای

دوربین های مداربسته مجهز به لنز فیش ای با تصاویر با زاویه ی گسترده ی بزرگی که دارند میتوانند گاها جایگزین چند دوربین شوند.

زاویه دید دوربین را از روی لنز چطور محاسبه کنیم؟

محاسبه زاویه دید لنز دوربین مداربسته دارای جدولی تا حدودی پیچیده است. باید بدانید که دو عامل اصلی تعیین کننده در میزان زاویه دید دوربین وجود دارد:

  • اندازه چیپ دوربین مداربسته: معمولا با کسری از اینچ نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین ها 1/3 اینچ است.
  • فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته : معمولا با میلیمتر نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین های عادی در بازه ای بین 2.8 تا 12 میلیمتر قرار دارد اما دوربین های با زاویه دید بالا لنزی با فاصله کانونی بین 1 تا 2 میلیمتر دارند.

3 دیدگاه در “لنز دوربین مداربسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *