دستگاه مدیریت تصویر ( DVR-NVR)

DVR

سیستم های مدیریت تصاویر وظیفه ذخیره سازی انتقال تصاویر و اصوات در پهنای باند اینترنت و یا اینترانت – ویرایش و تغییرات در نمایش تصاویری را دارند که به دوربین ها و برد های صدا متصل میشود.

این سیستم ها از لحاظ تکنولوژی به چند دسته اصلی تقسیم میشوند:

Image result for DVR

ANALOG DVR :که به دوربین های انالوگ متصل میشوند و وظیفه مدیریت تصاویر خروجی از دوربین های انالوگ را دارند.

 

Image result for ‫انالوگ دی وی ار‬‎

 

AHD DVR :برای مدیریت تصاویر دوربین های AHD  از این نوع سیستم ها استفاده میشود مدل هایی از این نوع سیستم ها قابلیت این را دارند که به صورت همزمان به دوربین های انالوگ نیز متصل شوند.

Image result for DVR

 NVR : برای مدیریت تصاویر دوربین ها IP از دستگاه های NVR  استفاده میشود این دستگاه ها قابلیت این را دارند که با اتصال به دوربین های IP وظیفه ی ذخیره سازی انتقال تصاویر در پهنای اینترنت و تغییرات در نمایش تصاویر را دارند.

Image result for NVR

HYBRID DVR : این نوع از دستگاه های مدیریت تصویر قابلیت ذخیره سازی انتقال تصاویر دوربین های مداربسته انالوگ AHD , IP را دارد و میتواند پی تی زد را نیز کنترل کند این دستگاه ها قابلیت تحلیل هوشمند تصاویر را نیز گاها دارند البته با دسترسی های متفاوت قابلیت دیگری که در این نوع از DVR ها وجود دارد قابلیت ایجاد مونشن دتکتور یا حرکت در تصاویر میباشد به این گونه عمل میکند که در صورتی که دوربین حرکتی و یا تغییر نوری را ثبت نکند تصاویر در هارد دیسک ذخیره نمیشوند.

Image result for DVR

قابلیت PTZ در دستگاه DVR

دوربین های گردان را با نام های متفاوتی میشناسند یعضی از این نامها عبارتند از PTZ، Speed Dome، Fast Dome و … این دوربین ها دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند. این دوربین های معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند. معمولا در مورد کاربرد دوربین های دام اشتباهات صورت می گیرد. این دروبین های برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند. کاربرد اصلی دوبین های دام برای نظارت محیطهای وسیع مانند سوله هاست. استفاده از این دوربین ها به یک اپراتور نیاز دارد و در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین حضور نداشته باشد دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را بازی خواهد کرد.

Image result for ‫ریموت کنترل دوربین PTZ‬‎

دوربین گردان

برای کنترل این دوربین ها نیاز به ریموت مستقلوجود دارد که بتوان با استفاده از آن دوربین ها را کنترل کرد چرخاند و زوم کرد.

Image result for ‫ریموت کنترل دوربین PTZ‬‎ریموت کنترل دوربین گردان

ولی دسته ای از دستگاه های DVR  وجود دارد که این قابلیت را دارد که در داخل نرم افزار خود دستگاه و یا حتی نرم افزار نسخه موبایل و یا پی سی دوربین گردان را کنترل کرد.

Image result for ‫ریموت کنترل دوربین PTZ‬‎

 

رابط کاربری نرم افزار موبایلی کنترل دوربین گردان

 

انتقال تصویر :

قابلیت انتقال تصویر یکی از مهم ترین نیاز ها و درخواست های مشتری های از سیستم ها نظارت تصویری میباشد.

 

Image result for ANALOG DVR

 

انواع سیستم های انتقال تصویر:

1-انتقال تصویر با روش Valid IP در پهنای باند اینترنت قابلیتی است که در دستگاه های DVR قدیمی وجود داشته و برای راه اندازی این نوع از انتقال تصویر که کاری پیچیده زمان بر و هزینه زاست که در آخر انتقال تصویری با قابلیت اطمینان بالا و کیفیت قابل قبولی را نیز به مشتری ارائه نخواهد داد و در حال حاضر منسوخ شده است.

Image result for DVR

2-انتقال تصویر به وسیله ی اینترانت که مجموعه های مورد نظر با استفاده از یک شبکه ی محلی به هم متصل میشوند و این گونه اطلاعات در سیستم مبدا (مکانی که دوربین ها وجود دارد ) در مقصد (اتاق مونیتورینگ) قابل استفاده است. این روش روشی بسیار حرفه ای و برای مجموعه هایی با تعداد بالایی از دوربین ها و سیستم ها مناسب است و قابلیت اطمینان بالا و دسترسی های فوق العاده ای دارد اما هزینه ی اولیه اولیه و نگهداری بسیار بالایی را تحمیل میکند.

 

Image result for ‫شبکه اینترانت‬‎

3-ارتباط رادیویی انتقال تصویر به وسیله ی دیش های رادیویی مجموعه های مورد نظر با استفاده از یک رادیو محلی به هم متصل میشوند و این گونه اطلاعات در سیستم مبدا (مکانی که دوربین ها وجود دارد ) در مقصد (اتاق مونیتورینگ) قابل استفاده است. این روش روشی حرفه ای و برای مجموعه هایی با تعداد زیادی دوربین در فواصل مختلف و در شرایط مکانی با دسترسی سخت مناسب است و قابلیت اطمینان قابل قبولی دارد و هزینه ی اولیه نسبتا بالایی دارد اما گزینه ای مناسب برای شرایط خاص که دسترسی به اینترنت وجود ندارد است.

 

4- نرم افزار های انتقال تصویری برای دستگاه های DVR و NVR  نسل جدید وجود دارد این دستگاه ها به وسیله ی کابل شبکه مودم متصل میشوند و  هر دستگاهی یک کد اختصاصی و یک پنل کاربری مجزایی در فضای ابری (CLOUD) از قبل مشخص شده در کارخانه دستگاه سازنده دارد.سپس با نصب نرم افزار موبایلی و یا ورود به پنل کاربری با استفاده پی سی در سایت مورد نظر میتوان اطلاعات را به وسیله ی اینترنت دریافت کرد و تصاویر و اصوات را دریافت کرده و به کنترل سیستم نظارتی پرداخت.

 

Image result for ‫نرم افزار انتقال تصویر‬‎

نسخه ی پی سی

نسخه ی موبایلی

http://negaco.com/wp-content/uploads/2016/07/1-2-1024x223.jpg

 

 

نرم افزار های مختلف انتقال تصویر برای اسمارت فون:

Image result for DVR

 

در ادامه به معرفی نرم افزار های مختلف انتقال تصویر مناسب برای اسمارت فون ها راپرداخته و آن ها را در اختیار کاربران قرار دهیم.

نرم افزار XMEYE

414 XMEYE

این نرم افزار یکی از پرکاربرد ترین نرم افزار های انتقال تصویر میباشد حال به بررسی ویژگی های آن میپردازیم.

  • سازگاری با تمام گوشی های هوشمند
  • مشاهده ی مستقیم ویدئو از دستگاه های امنیتی شما
  • پشتیبانی از دوربین های مداربسته چندگانه AHD-IP-ANALOG
  • انتقال صوت و تصویر به صورت انلاین
  • قابلیت تغییر حجم تصاویر بنا بر سرعت اینترنت
  • قابلیت فولدر بندی و قرار گیری و برنامه ریزی ذخیره سازی در حافظه
  • پشتیبانی کنترل دوربین های مداربسته ptz
  • گرفتن عکس فوری از ویدئوهای زنده و در حال ضبط

 

نسخه ی اندرویدی نرم افزارXMEYE

 

نسخه ی IOS ( ایفون و ایپد) اپلیکیشن XMEYE